24.03.2018 FILMS FOR FOOD - "NATURA, KOBIETY I WINO" FILM + DEBATA (Katowice)

24.03.2018 w godzinach 17:00-20:00


W sobotę, 24.03, o 17:00, zapraszamy na kolejna odsłonę naszego cyklu ●FILMS for FOOD●!

Napój Bogów… i Bogiń. Tak jeszcze o winie nie opowiadano: reżyserka Giulia Graglia postanowiła zrobić dokument o winie i kobietach. Portretuje cztery bohaterki na tle czterech pór roku. Dora Forsoni, Nicoletta Bocca, Elisabetta Foradori, Arianna Occhipinti bez kompromisów wdarły się do świata producentów wina, biznesu zdominowanego dotąd we Włoszech przez mężczyzn. Ukazując cały proces tworzenia i sprzedaży wina, włoska reżyserka dotyka szerszego zjawiska społecznego i kulturowego – zacierania się granic pomiędzy światem kobiecym i męskim, i zmieniającego się tradycyjnego podziału ról. Podkreśla też znaczenie bliskości z na...
turą, związku człowieka z przyrodą i ziemią. To film o namiętności do robienia wina i o dumie z efektów ciężkiej pracy. Opowieść o butelkach, które chce się mieć na własnym stole podczas kolacji z przyjaciółmi.

● godz. 17.00
pokaz filmu "NATURA, KOBIETY, WINO"
(Senza Trucco - Le donne del vino naturale)
reż. Giulia Graglia
Włochy, 79 min

Po pokazie zapraszamy na DEBATĘ o polskim winie:

● godz. 18.30
WINO PO POLSKU – (nie)winna rozmowa narodowa. Jakie tajemnice skrywają winnice w Polsce? Czy polskie wino musi być drogie? Czy można już uprawiać enoturystykę po kraju? Co stawiać na polskie stoły? Czy do śląskiej kuchni można podać śląskie wino? Nowość czy tradycja nad Wisłą? W rozmowie udział wezmą eksperci:

✓ Mariusz KAPCZYŃSKI, jeden z najważniejszych krytyków winiarskich w Polsce południowej, juror w zagranicznych i polskich konkursach winiarskich oraz członek międzynarodowej organizacji zrzeszającej dziennikarzy i specjalistów z branży alkoholowej – International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (FIJEV). Zajmuję się również monitorowaniem rynku winiarskiego i promowaniem kultury picia wina w Polsce. Od 2009 roku zasiada w zarządzie Polskiego Instytutu Winorośli i Wina.

✓ Jacek PENCZEK – właściciel winnicy Patria, jednej z pierwszych winnic na Górnym Śląsku. Orędownik win rzemieślniczych – jego śląska winnica obejmuje dwie działki w Imielinie i Mysłowicach, gdzie uprawianych jest około 4000 krzewów.

✓ Arkadiusz TARASIŃSKI – archeolog, etnograf i enolog. Organizator NOE Festiwalu w Katowicach, którego 5. Edycja odbędzie się 8 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, członek Stowarzyszenia Enokultura realizującego to wydarzenie.

→ Bilety w cenie 23 zł (film plus debata):
http://bit.ly/2Gnjyt6