10.10.2017 DEGUSTACJA PORTO + FOOD PAIRING (Warszawa)

10.01.2017 w godzinach 18:00-21:00


We współpracy z importerem win M&P Alkohole i Wina Świata mamy przyjemność zorganizować prezentację wyjątkowych win wzmacnianych z regionu Porto w Portugalii.

Degustacja została połączona z odpowiednio dobranymi potrawami z autorskiej kuchni Juliana Karewicza.

Degustację przeprowadzi nasz niezwykły gość, na co dzień mieszkająca w Porto – Pani Danuta Kondek, która od ponad siedmiu lat współpracuje z najstarszym producentem win Porto, założoną w 1756 roku przez króla José I , firmą Real Companhia Velha.

Alkohole do degustacji:
1.
ROYAL OPORTO EXTRA DRY WHITE
-----> food pairing –
Foie gras na liściu sałaty rzymskiej z galaretką z octu balsamicznego ze wstążkami z pomarańczy
2....

ROYAL OPORTO LBV 2012 PORTO
-----> food pairing –
Stek z rostbefu marynowany w korzennym porto, z domowym masłem orzechowym i paloną papryką
3.
ROYAL OPORTO COLHEITA 2004 PORTO -----> food pairing –
3 sery; brie, roquefort, podwędzany twaróg
4.
ROYAL OPORTO 10YO TAWNY PORTO
-----> food pairing –
Creme brulee z dżemem z prażonych migdałów
5.
ROYAL OPORTO 20YO TAWNY PORTO
-----> food pairing –
Ciemna czekolada z Ekwadoru

Prowadzący:

Danuta Kondek – absolwentka Handlu Zagranicznego Śląskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, mieszka od ponad 30 lat w Portugalii gdzie prowadzi firmę doradczą Funktor – Consulting, Lda zajmującą się bilateralnymi związkami gospodarczymi miedzy firmami polskimi i portugalskimi.
O siedmu lat współpracuje z najstarszym producentem win Porto w Portugalii Real Companhia Velha [Królewską Kompanhią Winiarską] w zakresie relacji z rynkiem polskim.
Od roku 2014, od daty założenia Honorowego Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Porto, którego Konsulem jest prezes firmy Real Companhia Velha, Pan Pedro Silva Reis, piastuje również funkcję Doradcy w Konsulacie.
Jest jedną z Polek najlepiej znających wina Porto i dzisiaj wprowadzi nas w czarującą krainę położoną w dolinie rzeki Douro i w sekrety tych win.

Rafael Molezun – born in Spain and adopted by Portugal in 2001 when I arrived to do Douro valley, Portugal. Fall in love with dramatic Douro landscapes and its wines. Since then, I remained in Portugal, at arrival to Douro as managing director from one of the largest estates in Douro Valley, Quinta de Ventozelo.
Since September 2008, working with Real Companhia Velha (RCV), owner of ROYAL OPORTO brand, as business development manager.
RCV is one of the largest owners of land in Douro, owing more than 1.250 acres divided in 5 different estates.

Porto – wzmacniane wino portugalskie, wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Duero na północy kraju, w jej środkowym biegu. Porto dojrzewa i jest butelkowane w mieście Vila Nova de Gaia (zwane przez mieszkańców po prostu Gaia), dokąd dawniej było transportowane w beczkach drogą rzeczną (obecnie lądową) z regionu Alto Douro, gdzie powstaje.