24.06.2017 POSLKIE WINA I CYDRY VOL.4 (Poznań)

24.06.2017 w godzinach 11:00-20:00


PLAN DNIA (24/06/2017):
🍷10.00-12.30 degustacja komentowana połączona z menu degustacyjnym
🍷12.30-13:00 premiera wina lodowego i wina ze szlachetnego zbioru
Winnica Turnau
🍷13.15-14.45 degustacja komentowana Wzgórz Trzebnickich oraz Winnicy Jakubów
🍷14.30-17.00 warsztaty kulinarne z regionalnymi produktami z Wielkopolski. więcej info:
http://bit.ly/2qT0MnT
🍷17.00-17.30 ogłoszenie wyników Konkursu Winiarskiego „Polskie korki 2017”
🍷17.00-20.00 otwarta degustacja polskich win i cydrów oraz produktów regionalnych

Fundacja SPOT.,
Magazyn WINO, Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Winicjatywa i Akademia Kulinarna SPOT. to EAT zapraszają 24 czerwca 2017 roku po raz czwarty do SPOT. na całodzienny cykl wydarzeń poświęconych polskim winom, cydrom i produktom regionalnym z Wielkopolski. Będzie można je lepiej poznać, zdegustować oraz – co najważniejsze – kupić.

Po raz kolejny będziemy gościli w Poznaniu wybranych, naszym zdaniem najlepszych polskich winiarzy, producentów cydru oraz producentów spożywczych wyrobów regionalnych. Zaprezentujemy ich produkty w kilku odsłonach: degustacji połączonej z menu degustacyjnym, degustacji komentowanej, warsztatów kulinarnych oraz otwartej degustacji stolikowej.

🍷10.00-12.30 degustacja komentowana połączona z menu degustacyjnym
Prowadzący: Tomasz Prange-Barczyński / Magazyn Wino

W czasie degustacji zostanie zaprezentowanych i skomentowanych ok. 30 wybranych polskich win i cydrów, które zostaną zaproponowane do autorskiego menu degustacyjnego, którego tematem przewodnim będą regionalne produkty z Wielkopolski.

Degustacja z udziałem zaproszonych winiarzy i cydrowników przeznaczona jest dla sommelierów, managerów gastronomii, przedstawicieli mediów, blogerów, pasjonatów wina oraz gości.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: akademia@spot.poznan.pl
Cena: 200zł, dla sommelierów 70zł
🍷12.30-13:00 premiera wina lodowego i wina ze szlachetnego zbioru Winnica Turnau
Prowadzący: Jacek Turnau /
Winnica Turnau

Pierwsze polskie wino lodowe powstawało w bardzo niecodziennych okolicznościach. Zbiór winogron miał miejsce na początku roku, gdy temperatura w winnicy spadła do wymaganych -7 stopni Celsjusza. 6 stycznia o godz. 4 nad ranem 20 osób przez ponad dwie godziny zebrało 2.300 kg zamarzniętych gron odmiany Johanniter, z których wyciśnięto niewielką ilość (tylko nieco ponad 550 litrów) bardzo słodkiego i esencjonalnego soku, który został poddany procesowi fermentacji.

Także wytwarzanie wina z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią nie jest rzeczą łatwa, bowiem winogrona (w tym przypadku z odmiany Solaris) muszą pokryć się odmianą pleśni - botrytis cinerea. Botrytis absorbuje wodę z gron, co sprawia że wzrasta koncentracja słodyczy i pojawiają się unikatowe smaki i aromaty. Tak powstałe słodkie wino w Winnicy Turnau nazwane zostało „Szlachetny zbiór”.

Liczba miejsc ograniczona
Tylko dla uczestników degustacji komentowanej o godzinie 10:00

🍷13.15-14.45 degustacja komentowana Wzgórz Trzebnickich oraz Winnicy Jakubów
Prowadzący: Maciej Nowicki/
Winicjatywa, Tomasz Kramer / SPOT., Szymon Maksymowicz / SPOT.
Prezentacja – naszym zdaniem – jednych z najciekawszych polskich winnic będzie miała charakter degustacji poziomej prezentującej wszystkie wina z nowego rocznika oraz degustację pionową wybranych etykiet.

Degustacja z udziałem zaproszonych winiarzy i cydrowników przeznaczona jest dla sommelierów, managerów gastronomii, przedstawicieli mediów, blogerów, pasjonatów wina oraz gości.
Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji wkrótce.

Cena: 80zł, dla sommelierów 30złLiczba miejsc ograniczona
Zapisy: akademia@spot.poznan.pl

🍷14.30-17.00 warsztaty kulinarne z regionalnymi produktami z Wielkopolski
Prowadzący: Maciej Nowicki /
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli pracować wspólnie z jednym z najciekawszych polskich szefów kuchni, ale także wspólnie z nim rekonstruować staropolskie przepisy kulinarne z wykorzystaniem regionalnych produktów z Wielkopolski.

Warsztaty będą miały charakter otwarty.
Liczba miejsc ograniczona.
Cena: 170złZapisy pod adresem: akademia@spot.poznan.pl
Liczba miejsc ograniczona.

🍷17.00-17.30 ogłoszenie wyników Konkursu Winiarskiego „Polskie korki 2017”

W tym roku po raz pierwszy naszemu festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs winiarski, który organizujemy wraz ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. Wraz z jego przedstawicielami wyróżnimy „Korkami” najlepsze polskie wina.

🍷17.00-20.00 otwarta degustacja polskich win i cydrów oraz produktów regionalnych

Degustacja będzie miała charakter degustacji stolikowej, w czasie której każdy z zaproszonych winiarzy, cydrowników i producentów będzie prezentował swoje wyroby. W jednym miejscu będzie można zdegustować i kupić ponad sto polskich win, cydrów i wyrobów regionalnych z Wielkopolski.

Winnice i cydrownicy obecni podczas degustacji komentowanej i otwartej:
Winnica Jakubów
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Winnica Turnau
Winnica Equus
Winnica Saint Vincent Winnica Miłosz w Łazie DOM Bliskowice Winnica Nad Jarem
Samma Valley Winnica Kinga Winnica Spotkaniówka Winnica De Sas – wina i cydryWinnica Gostchorze
44 Winnice Dziedzic
Winnica Wieliczka – wina i cydry Cydr Chyliczkii Winnica Skarpa Dobrska

Winnice i cydrownicy, których produkty będą prezentowane w czasie degustacji komentowanej:Winnica Sandomierska Winnica Płochockich Winnica Srebrna Góra Hople Paczków Winnica Chodorowa – wina i cydry
Winnica Zadora
Cydr Smykan

Degustacja otwarta przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych.
bezzwrotna kaucja za kieliszek: 20 zł, płatne na miejscu

Kontakt: Tomasz Kramer wino@spot.poznan.pl +48 835 88 40

🍷KONKURS WINIARSKI "POLSKIE KORKI 2017"🍷

Po raz pierwszy w ramach festiwalu „Polskie wina i cydry vol. 4 / 2017” odbędzie się Konkurs Winiarski „Polskie Korki 2017”.
Ma on na celu dokonanie profesjonalnej oceny polskich wyrobów winiarskich, ale tylko takich, które zostały wytworzone w 100% z winogron uprawianych i zebranych w Polsce. W Konkursie mogą wziąć udział produ¬cenci i importerzy wina, niezależnie od tego, czy będą uczestnikami festiwalu.
Próbki win, podzielonych według odpowiednich kategorii, będzie oceniać międzynarodowe Jury Konkursowe, składające się z członków Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, które objęło patronatem nasz festiwal.
Pełen skład jury: Ursula Heinzelmann (wiecej:
http://bit.ly/2qVz8Wu), Tomasz Prange Barczyński (Przewodniczący jury, więcej: http://bit.ly/2rGj78m), Maciej Nowicki (więcej: http://bit.ly/2rXE7Vt), Lechosław Olszewski (Sekretarz jury), Łukasz Głowacki, Paweł Białęcki, Maciej Sokołowski, Maciej Danielewicz, Mateusz Dobrzykowski, Tomasz Kramer. więcej: http://bit.ly/2ro7ZNy

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych o zapoznanie się z regulaminem http://bit.ly/2pbLJWq oraz formularzem zgłoszeniowym http://bit.ly/2pSfKsY

Patronat honorowy: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Patronat:
Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Kobiety i Wino, USTA, Food & Friends, Winicjatywa, Mlask, Food Service
Partner: Schott Zwiesel
Współorganizator:
Magazyn WINO