22.05.2017 WĘGIERSKA KUCHNIA I WINO Z JÓZEFEM SIMONEM I ZBYSZKIEM KMIECIEM (Warszawa)

22.05.2017 w godzinach 17:30-22:00


Józef Simon to wielki mistrz egerskiego winiarstwa i mistrz życia. Znakomity kucharz, sybaryta, mędrzec i rolnik. Niesie ze sobą wartości ważne dla współczesnych Węgrów, ważne dla współczesnej Europy. Można powiedzieć, że stoi na straży prawdy w winiarstwie i w gastronomii. Bez pobłażania odnosi się do fałszu, pozy i braku kompetencji.

W ciągu wieczoru z Józefem Simonem nauczymy się podstaw uczciwego węgierskiego gotowania i spróbujemy jego win. Posłuchamy dziesiątków opowieści i anegdot. Wyjdziemy stamtąd syci, upojeni winem, nieco mądrzejsi i zachwyceni harmonią, którą niesie za sobą poszanowanie tradycji własnych sąsiadów. Nauczymy się również niektórych zasad węgierskiego parowania win i potraw.


Gotując z Simonem poznamy techniki przyrządzania, paprykarzy, gęsich wątróbek, wołowego karku i baraniej łopatki. Zanurzymy usta i nosy w bikaverach, kadarkach, kekfrankosach, leanykach i szurkebaratach. Simonowi będzie asystował Zbigniew Kmieć jego przyjaciel i miłośnik węgierskich win i kulinariów.

Koszt uczestnictwa 330 zł od osoby