31.03.2017 WINE MAKER DINNER VOL. 1 (Warszawa)

31.03.2017 w godzinach 19:00-23:00


Kolację poprowadzi szef kuchni Florentin Abdel Dary, oraz sommelier Mondovino Artur Jastrzębski

Menu opublikujemy niebawem w wydarzeniu.

5 win z Australii i Nowej Zelandii vs 5 dań szefa kuchni

Pierwsze wino:
Babich Sauvignon Blanc - wino o jasno-żółtej barwie ze słomkowymi refleksami. W aromacie dominują owoce tropikalne z nutą agrestu i akacji w tle. W smaku wyraźnie orzeźwiające z przyjemną lemonkową kwasowością. Wspaniałe do owoców morza i sałat z kwaśnym vinegrette.

Krewetki tygrysie / trawa cytrynowa / zielone jabłko
Tiger prawn / lemongrass / green apple

Drugie wino:
Yering Chardonnay - klasyczne, wytrawne wino o lekko słomkowej barwie z zielonymi refleksami. W aromacie wyraźnie wyczuwalne dojrzałe owoce tropikalne i migdałowo-orzechowa nuta. W smaku dość pełne i krągłe z długim owocowym finiszem. Doskonałe do pieczonego łososia, drobiu oraz makaronów.

Przepiórka / mango / czerwona kapusta / makadamia
Quail / mango / red cabbage / macademia

Trzecie wino:
Babich Estate Cowslip Valley Riesling - wino o pełnej żółtej barwie z zielonymi refleksami. W aromacie dominują nuty tropikalne oraz agrest i żółta porzeczka z wyraźną nutą ropy. W smaku pełne z lekko wyczuwalną słodyczą i przyjemną lemonkową kwasowością. Wspaniałe do cielęciny, tłustych ryb, owoców morza

Polędwica wołowa / pietruszka / polenta / pistacje / warzywa
Filet mignon / parsley / pistachio / polenta / vegetables

Czwarte wino:
Yering Pinot Noir - dość jasna purpurowa barwa. Aromat wiśni, malin oraz poziomek i truskawek z nutą leśnych jeżyn i przypraw korzennych. Długi finisz z miękkimi taninami. Doskonałe wino do mięs z grilla, makaronów, drobiu a nawet ryb.

Halibut / koper włoski / zaatar
Halibut / fennel / zaatar

Piąte wino:
Yering Village Shiraz Viognier - ciemno-purpurowa barwa. Aromat dojrzałej wiśni, malin, leśnych jeżyn z wyraźną nutą korzennych przypraw, cydru i czekolady. Długi finisz z miękkimi taninami. Doskonałe wino do mięs z grilla i aromatycznych twardych serów.

Czekolada / tahini
Chocolate / tahini


160pln / osoba
rezerwacje@florentin.com.pl