13.01.2017 TAJEMNICZA DEGUSTACJA - KARNAWAŁ (Kraków)

13.01.2017 w godzinach 19:00-22:00


Nie wiesz gdzie, ale wiesz co i z kim! Kolacja do osób, które lubią dreszczyk emocji. Krakowski Makaroniarz i Monika Bielka-Vescovi ze Szkoła Sommelierów zabiorą Was w podróż karnawałowych smaków. Każde danie zostanie idealnie sparowane z winem z kolekcji Winers.

Czym jest TAJEMNINCZA DEGUSTACJA?
Tajemnicza Degustacja to koncept polegający na połączeniu sześciu idealnie dobranych win ze świetną, pełną fantazji kuchnią, oraz – co istotne – zaproszeniem gości do stołu nie w restauracjach, lecz w tajemniczych, niespodziewanych, ale zawsze pięknych miejscach w Krakowie.
Chcesz wiedzieć o nas więcej? Odwiedź naszego bloga.
https://tajemniczadegustacja.wordpress.com/


Ostriche crude – jeśli Karnawał to musi być musujące wino, jeśli musujące wino to muszą być ostrygi. My podamy je z ogórkowym sokiem!

Insalata di arance, radicchio, finocchi e noci – styczeń oznacza, ze sezon na cytrusy na Sycylii w pełni, podamy zatem sałatkę z pomarańczy z dodatkiem fioletowego radicchio, odrobiną orzechów i posiekaną bulwą kopru włoskiego!

Spuma di fave e miele – to zimowy przysmak, którego bazę stanowi wyjątkowy suszony bób, apulijską wersję hummusu przyrządza się z miodem i sporym dodatkiem morskiej soli.

Trippa alla fiorentina – najlepsze włoskie flaki to flaki po florencku! I wcale nie będzie to zupa! W rolach drugoplanowych wystąpią pomidory i zielona pietruszka poparte siłą świeżo mielonego pieprzu!

Genovese – jego wyjątkowy zapach wyczujecie w niedzielę w wąskich uliczkach Neapolu. Długo duszone wołowe roladki z dodatkiem zielonej pietruszki i parmezanu to klasyk włoskiej kuchni. My zaserwujemy go wersji podkręconej przez świetną aktorkę i doskonałą kucharkę Sophię Loren!

Torta di limone – skoro sezon na cytrusy w pełni nie może zabraknąć tarty cytrynowej, jej kwasowość zbalansujemy włoską bezą!

Koszt -120 zł od osoby
Zapisy - kobietyiwino@gmail.com
Lokalizacja - dokładne miejsce degustacji podajemy smsem na 3 godziny przed rozpoczęciem degustacji.

Partnerami projektu są:
Kinga Pienińska
Winers
Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno"