11.11.2016 IV KRAKOWSKI FESTIWAL MŁODEGO WINA (Kraków)

11 listopad w godzinach 18.00-00.00


Już po raz czwarty Winnica Srebrna Góra wraz ze Slow Food Polska i wina.pl zapraszają na Krakowski Festiwal Młodego Wina. Tradycyjnie organizatorzy zachęcają do odwiedzenia gościnnych progów Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu przy ulicy Wawrzyńca 12. Impreza odbędzie się 11 listopada, w dniu św. Marcina, patrona winiarzy.

Zapraszamy serdecznie na prezentację młodego wina z rocznika 2016, którym świętujemy koniec zbiorów i dzień św. Marcina, patrona winiarzy.

W programie Festiwalu:

- Wino i dobre jedzenie w ramach ogólnopolskiej akcji Slow Food Polska
Gęsina na Świętego Marcina

- Konkursy z nagrodami
- Mecz Rumunia - Polska 

- Muzyka World-Etno-Mashups (DJ Krzaku, Zjednoczenie Sound System)
- Wieczór poprowadzi Olivier Janiak

Gdy fermentacja młodego wina dobiegała końca, nadchodził czas pierwszej degustacji. Zwyczaj ten wiąże się ściśle z postacią św. Marcina, którego wspomnienie obchodzimy 11 listopada. Św. Marcin był rzymskim legionistą, żył w IV wieku n.e., po swoim nawróceniu został pustelnikiem, a ostatecznie biskupem Tours. W tym samym czasie, na terenach dzisiejszej Francji zaczęto zakładać pierwsze winnice, a ich właściciele oddawali cześć św. Marcinowi, który stał się patronem winiarzy. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze.

Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi, serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.
Dawniej w Polsce również pito młode wina. Winnica Srebrna Góra postanowiła odświeżyć miniony obyczaj i nadając mu nowoczesny charakter, wprowadzić na stałe do kalendarza małopolskich wydarzeń. 

Winnica Srebrna Góra to jedna z największych winnic w Polsce, obejmująca obszar 28 ha, położona malowniczo w dolinie Wisły, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów w Krakowie. Produkowane tu wina są ściśle związane z miejscem, z którego pochodzą, oddając indywidualny charakter szczepów oraz wyjątkowość bielańskiego siedliska. Obecnie uprawianych jest tu szesnaście odmian winorośli, z których powstają wina pełne emocji, marzeń i pasji. Spośród innych producentów Winnicę Srebrna Góra wyróżnia jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania - nawiązująca do klasztornych tradycji i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski.

Najważniejszymi z uprawianych na Srebrnej Górze szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon. Białe Wino Świętomarcińskie 2016 zostało wytworzone z odmian Solaris oraz Siegerrebe. Czerwone Wino Świetomarcińskie zostało wytworzone z odmian Rondo, Acolon oraz Pinot Noir Précoce.